Proč psa s PP?

 

Jak vznikají psi bez PP, tzv. čistokrevný pes bez PP?
V nejlepším případě majitel feny s PP z nějakých příčin neuchovní fenu. Buďto z časových, finančních nebo jiných  důvodů, nebo jen nevyřídí pro štěňátka PP. Takže je úplně jedno jestli jsou štěňátka dvě nebo je jich osm. Všechna mohou dostat PP bez výjimky. I kdyby měli nějakou vadu, PP dostanou. To znamená, že když Vám „chovatel“ řekne, že štěňátko nemá PP nebo bylo sedmé z vrhu, tak mu nevěřte.

Fenka může mít nějakou z chovu vylučující vadu, ale majitel ji dá přesto nakrýt. Štěňátka z takového krytí už průkaz původu nemohou dostat. Štěňátka z takového spojení nemusí odpovídat standardu a je možné, že budou mít nějaký dědičný zdravotní problém či vadu např. dysplazie, jiný problém s klouby či s páteří, hluchota, oční problémy. Takové vady se v chovu psů s PP sledují a postižení jedinci se z chovu vyřazují. 

Nechcete chodit na výstavy ani chovat štěňata? Tak na co PP?
Průkaz původu vás nezavazuje k tomu, že musíte chodit na výstavy. Je to doklad, který můžete odložit a nikdy víc ze šuplíku nevytáhnout, ale je to záruka vlastností štěňátka. Zaručuje vám exteriér a povahové vlastnosti vámi zvoleného plemene.

Proč je pes bez PP lacinější?
Psi s PP jsou dražší, protože vše spojené s uchovněním psa nebo feny, krytí, registrace chovatelské stanice, vystavení průkazu původu apod. představuje pro chovatele určité náklady. Zároveň si kupujete pejska s tzv. ochrannou známkou, která vám zaručuje právě zmíněný exteriér a povahu. Exteriérové a povahové vady se ani tady nedají vyloučit, jsou však ojedinělé. A pokud náhodou natrefíte na chovatele neseriozního, je možno si na něho v chovatelském klubu stěžovat. U psa bez PP tuto možnost nemáte.

Stále nevíte proč psa s PP ?

Průkaz původu by Vám měl zaručit, že si kupujete psa daného plemene a ne „skoroovčáka“, který má ocas jako dobrman a hlavu jako teriér.Důležitá je povaha, kterou má PP také „zaručit“. Plemeno plemenem dělá hlavně charakter psa, pro nějž bylo po staletí šlechtěno. A vlastně i proto existují. Existují chovatelské kluby se svými pravidly, mezi která patří ochrana feny před vyčerpáním (vrh maximálně jednou ročně, vyloučení feny z chovu dosažením určitého věku apod.), zjištění nepříbuznosti rodičů (jak jistě každý zná, riziko genetických vad je násobně větší u příbuzných jedinců - rozštěp patra, neuzavření fontanely, vodnatelnost mozku, epilepsie, DKK, DLK, alergie a mnoho mnoho dalších nemocí neslučitelných se životem), vyšetření na fyzické vady (DKK, DLK, skus, počet prstů, počet zubů…) tak vyšetření na nositele genů pro různé oční vady, hluchotu…. Pro to, aby se jedinec stal chovným, musí splňovat nelehké požadavky: vynikající exteriér (několik výstavních úspěchů), různá vyšetření zdraví, zkoušku povahy (test vyrovnanosti psa, jestli není agresivní, bázlivý….) - povaha a vzorce chování jako je bázlivost a agrese se totiž negeneticky dědí na štěňata.

U chovatele psa s PP vše dává předpoklad, že se svým psům věnují a že jim nejde jenom o finance z prodeje štěňat, což je u množitelů psů bez PP, kde chov není nikterak kontrolován, hlavní hledisko. Feny nechají nakrýt na prvním hárání (kdy je fena vlastně ještě štěně), jsou často drženy v příšerných podmínkách(což není vůbec ojedinělé, psi mnohdy nevidí ani denní světlo), štěňata mají 2x do roka, na třech letech jsou tak vyčerpané, že vypadají na osm, množí na absolutně nevyhovujících jedincích(výše vyjmenované vady fyzické, strach, agrese…).A u chovatelů psů bez PP platí-pokud bude poptávka, bude i nabídka.

Pozor-nemluvím zde o voříšcích.Voříšek není pes bez PP.Voříšek je takový pes, u kterého nemáte šanci poznat, jakých plemen byli jeho rodiče, protože byli také voříšci. Ti jsou opravdu zdravější, než některá plemena. Ale u psů bez PP je to přesně naopak.


 

Komu stále nestačí odpověď proč může shlédnout na uvedeném odkaze video...pokud bude poptávka,bude nabídka a nevinná zvířata budou trpět!

https://www.obrancizvirat.cz/mnozirny/