Vzhled a vlastnosti border kolie

VZHLED :

Border kolie je pes středního vzrůstu, není ale těžkopádná ani příliš lehká. Psi dorůstají až okolo 54 cm, feny jsou o něco menší. Samci jsou i těžší a dosahují hmotnosti cca 22 kg, feny cca 19 kg. Srst je  nejčastěji buď středně dlouhá nebo krátká(dvě uznávané varianty osrstění).U tohoto plemene se nejvíc cení pohyb, který je volný, plynulý, plíživý a rychlý.

Je mnoho barevných variant srsti, nejčastější je černá s bílými znaky (mezi klasické bílé znaky patří límec, ponožky, bílá špička ocasu, bílé břicho, bílá lysina). Mezi další patří např. hnědobílá, blue merle, red merle, tricolor atd (je povolené jakékoli zbarvení, ale nikdy by neměla převládat bílá). V chovu registrovaném FCI se nepřipouští do chovu jedinci, u kterých převládá bílá a také není povoleno připouštět mezi sebou dva jedince merle zbarvení. V pracovních chovech, registrovaných ISDS a jinými organizacemi zaměřenými na práci se na barvu nebere psa žádný ohled - zde je výběr jedinců závislý pouze na tom, jak daný jedinec pracuje (u zvířat).

Oči mohou být v celé škále hnědé. Také jsou povoleny modré, ale pouze v případě merle jedinců, jinak je to vada (FCI).

Uši mohou nést buď vztyčené nebo polovztyčené.

Pro border collii je nízký a úzký chod s přikrčenou přední částí těla jednou z nejzákladnějších charakteristik předávaných geneticky. Je to rys, který jí umožňuje dobře pást i vynikat ve sportech typu agility, kde je nutné rychle měnit směr pohybu. Vysoký chod je proto závažnou chybou.

hmotnost 18,5 – 22,5 kg
výška samce 50 - 55 cm                        
výška samice  47 - 52 cm
barva všechny barevné kombinace

průměrný věk 13 let                                           

Skupina :
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.

 

POVAHA :

Border kolie se řadí k nejinteligentnějším plemenům vůbec, je to učenlivý a pracovitý pes. Je to velmi živé, pozorné a obratné plemeno. Je hodně aktivní, proto potřebuje dostatek prostoru a pohybu venku.

K lidem je také velice přátelská, ke svému pánovi dokáže silně přilnout a plně se mu oddat. Pokud má vhodného pána, je z ní příjemný společník toužící splnit každé pánovo přání. Je to pes pro každou legraci, pro každý psí sport. Je to pes fyzicky zdatný.

Nesnáší hrubost, psychický nátlak a zbytečný hluk. Border kolie je schopná naučit se stovky „kousků“. Je to neagresivní plemeno,jsou to velmi citliví psi a potřebují jemné vedení.