Vzheld a vlastnosti JRT


 

Základní charakteristika: Velmi temperamentní, inteligentní, bystrý, přátelský, se smyslem pro humor, zvědavý, aktivní, neohrožený, vytrvalý, houževnatý a neúnavný pes. Někdy působí dojmem neřízené střely.

Anglický název plemena: Jack Russell Terrier

Krajina původu: Velká Británie

Doba vzniku: 19. Století.

Původní využití: Pes vyšlechtěný pro hon na lišku,kde však nemá potřebnou dynamiku a nebude rovncenným partnerem pro lišku či jezevce, lovecký pes,chytání krys.

Využití dnes: Společník, sportovní partner,vhodný na agility.

Průměrná délka života: 15 let

Hmotnost: 5 – 8 kg.

Výška v kohoutku: 25 – 30 cm.

Plemeno: FCI III. – Teriéři. Sekce 2 – Malí teriéři.

Oficiální zkratka v ČR: JRT

Číslo standardu: 345 (Velká Británie)

Historie: Plemeno Jack Russell teriér získalo svůj název podle jména reverenda John (Jack) Russella, který položil základy jeho chovu. Pravděpodobně v roce 1818 si obstaral fenu teriéra jménem Trump. Trump pravděpodobně vypadala jako foxteriér, s výškou kolem 36 cm. Předpokládá se, že jí srst byla hustá a hrubá, bílé barvy se žlutými znaky a stala se zakladatelkou chovu Jack Russell teriérů. V chovu se Jack Russell zaměřil na lovecké využití, nikoli však na exteriér psa, z této oblasti trval pouze na tom, aby psi měli základní bílou barvu. Které plemena byly přesně zkřížené, nevíme, ale mluví se o greyhoundovi pro získání jemnější srsti, bíglů kvůli uším a buldoků, který měl plemeni dodat odvahu. Až do roku 1990, kdy bylo plemeno oficiálně uznáno Kennel Clubem a FCI však nelze hovořit o čistokrevném chovu.

Typy: Toto plemeno se vyskytuje ve třech variantách srsti: hladká, drsná a hrubá (tzv. broken).

Celkový vzhled: Jack Russell teriér je pes obdélníkového rámce s pevnou kostrou a dobrým osvalením. Má plochou lebku pozvolna se zužující směrem k silným čelistem se zřetelným stopem. Oči jsou hluboko posazené, tmavé, mandlového tvaru. Nos musí být černý. Hrudní končetiny jsou rovné, pánevní končetiny silné a svalnaté, vzhledem k plecím vyvážené, při pohledu zezadu rovnoběžné. Pohybuje se přímo, volně a čile. Ocas nese vzpřímeně.

Srst a barva srsti: Srst může být hladká, drsná a hrubá. Musí být odolná proti povětrnostním vlivům. Bílá by měla převažovat nad černými, tříslovými, či hnědými skvrnami.

Péče: Drsný typ srsti se musí udržovat trimováním.Nikdy se neholí.V případě, že se srst neudržuje, hrozí kožní problémy vzniklé zapařením a či udržováním vlhkosti v srsti.

Povaha: Odvážný a nebojácný, přátelský a sebevědomý, inteligentní a bystrý, se smyslem pro humor.

Vztah k dětem: K dětem má tento pes přátelský a láskyplný vztah, je však nutné děti poučit, co si mohou k psovi dovolit a co ne. Kontakt psa s malými dětmi by měl být vždy pod dohledem dospělé osoby, protože Jack Russell teriér si nenechá líbit nešetrné zacházení.

Výchova: Jeho výchova nemusí být pro začátečníka jednoduchá. Potřebuje pevnou ruku, dostatek pohybu a přiměřenou zábavu. Přístup k tomuto psovi musí být trpělivý, nenásilný a klidný, přesto velmi důsledný. Stoprocentní poslušnost od něj nelze zcela očekávat, vyžaduje silnou motivaci a porozumění.

Držení: Ideálním ubytováním pro tohoto psa je kombinace pobytu v bytě s rodinou a možností výběhu na zahradě. Zahrada však musí být zajištěna tak, aby z ní pes nemohl utéci, pokud by u něj zvítězily jeho lovecké pudy, vystavil by se tak nebezpečí. Co nejčastější kontakt s lidmi je pro něj nutností. Pokud zůstane sám a nemá dostatek zábavy ve formě různých hraček, najde si sám zábavu.

Kynologické využití: Je to lovecký pes, dnes ho už na honech nevidět často. Využívá se jako honič nebo norník. Díky medializaci je dnes většinou chovaný jako společník.Dnes často používán především na agility, nejsou však vyjímkou ani flyball,frisbee či obrany.

Hlídací využití: Nevítaného návštěvníka vždy ohlásí hlasitým štěkotem, ale nelze jej považovat za pravého hlídače.

Pohyb a fyzické vlastnosti: Jack Russell teriér je temperamentní pejsek, který vyžaduje  množství pohybu. Pokud je chován v byte, je nutné mu poskytnout možnost vyběhat se na každodenních  procházkách. Je ideálním společníkem na různé sporty, které mu poskytnou dostatek zábavy a pohybu.

Zvláštnosti plemene: Vyskočí až do 5násobku své výšky a miluje hrabání. Slavní Jack Russell teriéři – Mailo ve filmu Maska. Eddie v televizním seriálu Frasier.

Příprava na výstavu: Na tuto událost je vhodné začít psa připravovat již ve věku štěněte. Naučte jej stát ve výstavním postoji, perfektní chůzi na vodítku a ovladatelnosti. Na výstavu má být pes předveden v co nejlepší kondici, chrup by měl být zbaven zubního kamene, zvukovod čistý, drápky krátké a i jeho srst by měla být čistá a pěkně upravená. Důležité je i chování psa, na rušnou atmosféru výstavy jej můžete navyknout tak, že se nejdříve zúčastníte se svým psem jako pozorovatel. Rozhodčí může kontrolovat také skus a samcům varlata, proto připravte svého psa na to, že se jej může dotýkat i cizí osoba.

Rady a doporučení: Je vhodnější pro zkušeného chovatele, nezkušeného dokážou přechytračit. Nejlepší je mu u aktivních lidí, kteří tráví hodně času pohybem nejlépe venku.

Výživa štěněte: Štěně potřebuje pro svůj správný vývoj kostry a svalstva vyváženou, kvalitní stravu, která obsahuje i doporučené množství vitamínů a minerálních látek. Kompletní suché krmiva od renomovaných výrobců zahrnují i stravu, speciálně určenou štěňatům, která jim zajistí přísun všech potřebných složek ve správném poměru.Vhodné je též podávání doplňkových chondroprotektiv na míru psovi pro období správného růstu.

Výživa dospělého psa: Strava v dospělém věku psa má vliv na jeho zdraví, kondici i kvalitu srsti. Měla by být vybrána podle potřeb psa a podle jeho aktivit. Pohybově aktivnější pes potřebuje v potravě větší příjem energie, než pes, který se pohybuje málo.

Výživa starého psa: Psovi v seniorském věku se mění metabolismus a nebývá již tak pohybově aktivní. Jeho organismus už nemá tak velké nároky na příjem energie v podobě tuků, ale je třeba zvýšit příjem vitaminů a minerálních látek. Vhodné je také nepoužívat krmivo s vysokým obsahem bílkovin, aby se nezatěžovaly ledviny. Je dobré psovi denní dávku rozdělit na několik menších dávek pro usnadnění trávení.